Oszczędzanie energii a zastosowanie pianek poliuretanowych

Przewiduje się, że już około 2030 roku liczba ludności na świecie sięgać będzie nawet 8 miliardów. To oczywiście sprawi, że zapotrzebowanie na energię będzie coraz większe. jednocześnie będzie większe zużycie naturalnych i dlatego może się okazać, że będzie trzeba ograniczać jej zużycie. Jednym ze sposobów na oszczędzanie może być używanie materiałów izolacyjnych.

Utrzymywanie komfortu życia rosnącej liczby konsumentów, przy zachowaniu dostępnego poziomu energii możliwe będzie w momencie, gdy w materiałach izolacyjnych będzie: - dobra izolacyjność w warunkach używania - stabilność właściwości w czasie używania - bezpieczeństwo - ochrona środowiska w czasie produkcji - efektywność ekonomiczna - łatwość instalacji. Wymagania te spełniają pianki poliuretanowe. Mogą być stosowane albo jako prefabrykaty albo mogą być tworzone na placu budowy. Wytwarzanie izolacji będzie gwarantowało ograniczenie mostków termicznych i możliwości zastosowania będą większe. na rynku pianki mamy w różnych postaciach, dlatego będzie można je dopasować. Rodzaj gazu a izolacyjność pianek To jakie będą miały właściwości pianki poliuretanowe będzie zależeć od tego jaki środek będzie je spieniał.

To zależy co wypełni komórki po wytworzeniu pianki. Środkami spieniającymi mogą być różne środki chemiczne, które mają zróżnicowane właściwości. Dlatego pod pojęciem pianek poliuretanowych nie będzie jeden typ ale wiele różnych materiałów izolacyjnych. W zależności od formy produkcji, przeznaczenia czy konstrukcji a także miejsca używania mogą być wykorzystywane różne formy spieniające, których właściwości będą zróżnicowane. Komórki pianek wypełniane mogą być gazami w zależności od tego jaki jest sposób spieniania i czas eksploatacji. Najczęściej wypełnia się je dwutlenkiem węgla, ale są również takie sytuacje, w których wykorzystuje się inne rozwiązania i materiały. Pianki, które spieniane będą metodą fizyczną mają stabilny skład gazów, które wypełniają komórki, tak by udało się osiągnąć odpowiedni efekt.