Piana PUR zalety

Piana PUR zaletyBardzo ważną rzeczą, w konstrukcji domu jest odpowiednia izolacja. Ostatnimi czasy, niezwykle popularną formą izolacyjną jest piana poliuretanowa. Wyróżnia się dwa rodzaje pianki, różniące się od siebie głównym systemem, a co się z tym wiąże również właściwościami i przeznaczeniem. Pierwszy wariant, ma podstawę w systemie otwarto-komórkowym, co oznacza że w jej skład w większości wchodzą otwarte komórki (aż 90%). Do najważniejszych zalet pianki otwarto-komórkowej należy przepuszczalność powietrza, jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, a więc chodzi tu o łazienki, ale i piwnice, poddasza. Co ciekawe, funkcja ta nie tylko ogranicza poziom wilgoci, ale i świetnie izoluje pomieszczenie.

Ciepło nie ulatnia się, co wpływa na obniżenie rachunków za energię, potrzebną do ogrzania domu czy mieszkania, nawet podczas srogiej zimy. Niemniej jednak, w sezonie letnim, w którym upał nie daje żyć, pianka chroni przed przegrzewaniem się pomieszczeń. Piana poliuretanowa, jest również niezwykle odporna na uszkodzenia spowodowane przez insekty i gryzonie, a więc z powodzeniem można stosować ją również do izolacji budynków gospodarczych. Warto zaznaczyć także, że pianka PUR posiada zdecydowanie lżejszą strukturę, w porównaniu do innych produktów izolacyjnych jak choćby wełny. Jest to o tyle ważne, bowiem nie obciąża ona konstrukcji budynków, tym samym przyczyniając się do przedłużenia żywotności budynków.

Drugim systemem, na którym opiera się funkcjonalność pianki PUR jest system zamknięto-komórkowy. Dzięki zbitej strukturze zamkniętych komórek, piana ta pełni przede wszystkim funkcję uszczelniającą, dlatego też najczęściej wykorzystywana jest do izolacji dachów. Podobnie jak piana otwarto-komórkowa, wariant o komórkach zamkniętych również poprawia efektywność energetyczną pomieszczeń. Jak już wspomniano, pianka zamknięto-komórkowa jest odporna na wilgoć, doskonale uszczelnia, zatem jest idealna do zastosowania izolacji basenów oraz urządzeń sanitarnych