PUR - izolacja na miarę oczekiwań

O niezbędnym komforcie termicznym mieszkańców zwykle zaczynamy myśleć zimą i często okazuje się, że nasza refleksja przychodzi w takiej sytuacji nieco później niż powinna. O dobrym ociepleniu domu warto więc pomyśleć z wyprzedzeniem zwłaszcza, że pociąga ono za sobą szereg korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się to, że właściwa izolacja termiczna pozwala nam na spore oszczędności, intensywne ogrzewanie nie jest bowiem konieczne nawet podczas intensywnych mrozów, gdy zaś temperatury są dodatnie, nie trzeba w ogóle myśleć o dogrzewaniu nieruchomości.

Mniejsze spalanie paliw opałowych oznacza też zyski dla środowiska naturalnego, przyczyniamy się bowiem do tego, że trafia do niego znacznie mniej gazów cieplarnianych, co jest dużym osiągnięciem. Nie można nie docenić i tego, że termoizolacja wzmacnia budynek. Chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie sprawia, że staje się on mniej podatny na szkodliwy wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Niestety, doświadczenie podpowiada, że dobra termoizolacja budynku nie jest wcale zadaniem tak prostym, jak może się to wydawać. Jeśli więc ma być nie tylko nowoczesna, ale również skuteczna, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą nam, jakie materiały cieszą się obecnie największym powodzeniem i z czego wynika ich popularność.

Oczywiście, trudno o rozwiązanie, które sprawdzałoby się bez względu na okoliczności, coraz więcej uwagi poświęca się dziś jednak izolacji PUR i nie można nie zgodzić się z tym, że ma ona szereg zalet. Najważniejszą z nich wydaje się wyjątkowo niski współczynnik informujący nas o przenikaniu ciepła i nie da się ukryć, że to właśnie on w największym stopniu wpływa na popularność tego rozwiązania. Owszem, mamy do czynienia z danymi bazującymi na pewnych uproszczeniach, można jednak przyjąć, że centymetr piany jest równy dwóm centymetrom styropianu. Kolejną zaletą piany jest brak mostków cieplnych i ponownie musimy przyznać, że jest to wyjątkowo dobra wiadomość. Znienawidzone przez ekipy budowlane mostki cieplne najczęściej odpowiadają za to, że pomieszczenia wychładzają się, bywa zaś i tak, że przyczyniają się do zawilgocenia ściany oraz powstawania zagrzybień. PUR to także dodatkowa bariera wodna i skuteczna ochrona budynku przed hałasem dobiegającym z zewnątrz, a choć jej parametry zmieniają się z czasem, mamy do czynienia jedynie z nieznacznymi przeobrażeniami. Jest ona też odporna na zdecydowaną większość rozpuszczalników, które stosuje się w przemyśle i w domu.