Poznaj właściwości pianki PUR

pianka poliuretanowaNa samym początku musimy powiedzieć, czym tak właściwie jest pianka PUR. Materiał ten zbudowany jest z dwóch podstawowych składników: poliolu oraz izocyjanu. Aby pianka odznaczała się faktycznie wysoką jakością, składniki muszą zostać ze sobą bardzo dokładnie wymieszane. Wywołują one reakcję chemiczną, której efektem jest rozkurcz oraz tworzenie się pianki o komórkowej strukturze. Obecnie w powszechnym użyciu dostępne są przede wszystkim dwa podstawowe systemy pianki. Pierwszym z nich jest system otwarto komórkowy; gęstość takich pianek w większości przypadków wynosi od 8 do 12 kg/m3. Wielką zaletą tego systemu jest fakt, że posiada on doskonałe właściwości wygłuszające; można stosować go na poddaszach oraz ścianach działowych. Drugim powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest system zamknięto komórkowy. W tym przypadku natrysk wykonuje się za pomocą dwóch podstawowych gęstości: 35 kg/m3 oraz 65-70 kg/m3. Posiada on do 90% zamkniętych komórek.

Do innych cech tego systemu zalicza się wysoka dyfuzyjność, brak chłonięcia wody, znaczna wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoka sejsmoodporność. Zapewnia on również ochronę przed czynnikami atmosferycznymi takimi jak wiatr czy wilgoć. W przypadku wielkich obiektów bardzo ważne jest także to, że system ten posiada stosunkowo mały ciężar właściwy. System nadaje się także do użytku zewnętrznego – w takim przypadku można specjalnie zabezpieczyć go przed działaniem promieniowania UV. Nie skrapla się na nim para wodna, dzięki czemu świetnie sprawdza się w obiektach, w których przechowywane są świeże owoce czy warzywa.

współczynnik przenikania ciepłaIstnieje wiele powodów, dla których pianka PUR jest jednym ze zdecydowanie najlepszych materiałów do wykonywania termoizolacji w poszczególnych budynkach. Jest ona przede wszystkim bardzo skuteczna, bowiem tworzy zwartą powierzchnię pozbawioną jakichkolwiek szczelin i spoin; nie tworzą się na niej dzięki temu żadne mostki termiczne. Ponadto nawet niewielka grubość pozwala na uzyskanie doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Praktycznie żaden inny materiał dostępny obecnie na rynku nie może pochwalić się tak niskim współczynnikiem przenikania ciepła, jak ona. Pianka skutecznie dociera i wypełnia nawet trudno dostępne szczeliny w konstrukcji budynku, dzięki czemu może być używana do ocieplania całego obiektu, co w przypadku standardowych materiałów często jest niemożliwe. Doskonale przylega ona do absolutnie każdej izolowanej powierzchni, tworząc na niej swego rodzaju drugą skórę. Jest ona bardzo twarda i wytrzymała, dzięki czemu sama w sobie może znacznie przedłużać żywotność każdego budynku.